Nyt design på hjemmesiden!

Igennem det sidste halve års tid har klubbens webmaster arbejdet på højtryk for at give hjemmesiden en overhaling.

Det er der som du kan se, indtil videre, kommet en del ud af.
Siden har blandt andet fået et nyt tema som gerne skulle være lige mere skærm-venlig end det gamle.

Derudover er siden blevet integreret bedre med Facebook og andre social medier, så man nu kan dele og “like” alle opslag klubben laver på hjemmesiden. Det betyder også at man på hjemmesiden også kan se de statusopdateringer som klubben skriver på vores Facebook side.

Den vigtigste ændring på siden, er at klubben er gået over til at bruge CMS systemet WordPress – dette gør hjemmesiden meget mere brugervenlig (både for jer læsere men også for klubbens bestyrelse og trænere som poster på siden) og meget mere fleksibel.

Der mangler stadig et par småting i form af at dommerplans systemet skal integreres i resten af sidens tema og så skal kommunens nye system, som håndterer tilmeldinger og betalinger til klubben ligeledes integreres i systemet – begge ting forventes at være på plads til sæsonstart den 13. august.

This entry was posted in Nyheder and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.