Ni mødte op til workshop

Lørdag den 23. november mødte ni friske unge spillere op i klubbens nye klublokale, for at deltage i en dag med blandede aktiviteter.

Efter et oplæg om forebyggelse og behandling af skader ved kiropraktor og formand for klubbens Idrætsmedicinske Udvalg, Simon Brockhusen, gik resten af formiddagen med at udfolde kreativiteten. Deltagerne skulle nemlig fremstille sine egne Foam Rollers, ved hjælp af tæpperør og liggeunderlag.

Efter en frokostpause var det så tid til den mere fysiske del af dagens program. Deltagerne blev først instrueret i, hvordan de skulle benytte de nylavede Foam Rollers, hvorefter de fik gennemgået et opvarmningsprogram for hele kroppen.

Derefter var det blevet tid til nogle fysiske tests, hvor deltagerne blandt andet blev vejet samt målt både højde og ”vingefang”, inden det blev tid til at teste de atletiske evner.

Udholdenheden blev testet ved en bip-test, mens eksplosiviteten blev testet ved hjælp af måling af springkraft. Dernæst skulle deltagerne løbe og slide nøglehullet rundt, inden det dagen blev afsluttet med feedback og opsumering i klublokalet.

Vi vil gerne sige tak til dem, der valgte at deltage, og vi håber at se flere, når vi gentager arrangementet engang i løbet af foråret.

I løbet af dagen blev der taget en del billeder som kan ses her:
Billeder fra workshop

Med venlig hilsen
Simon Brockhusen og Anders ”Dumbo” Christensen

This entry was posted in Billeder, Press and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.